wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Artykuły » Mechanizmy do rolet rzymskich - rodzaje, zalety
Kontakt
  • INTERTECH Janusz PrzytockiSklep ModneFirany.plSzalejów Górny 67
    57-314 Szalejów Górny
    woj. dolnośląskie

    REGON: 020739020
    NIP: 883-167-24-27
  • E-mail:biuro@modnefirany.pl
  • Godziny działania sklepuINFOLINIA TELEFONICZNA Czynna od poniedziałku do piątku w godzinach: 09:00 - 15:30
Systemy płatności
  • PayU
  • eserivce
  • PayPal
  • Przelewy24
  • iMoje
  • Hotpay
  • Bluemedia
  • BGŻ
Miłego dnia

Życzymy wszystkim miłego i szczęśliwego dnia.

Mechanizmy do rolet rzymskich - rodzaje, zalety

Data dodania: 20-02-2017


W poniższym artykule poruszymy kwestię mechanizmów, które podnoszą rolety rzymskie. Przedstawimy ich dwa podstawowe rodzaje i opiszemy różnice pomiędzy nimi. Dodatkowo omówimy wady i zalety poszczególnych rodzai.
 
1. Rodzaje mechanizmów
 
Mechanizmy dzieli się głównie na mechanizmy łańcuszkowe i mechanizmy sznurkowe. Różnią się one między sobą budową, a co za tym idzie zasadą działania.
 
Rodzaje mechanizmów
 
mechanizm łańcuszkowy mechanizm sznurkowy
alt alt
 
W roletach na szelkach także stosuje się coś na kształt mechanizmu sznurkowego. Jego zasada działania jest bardzo podobna, ale ma on jednak inną budowę. Mechanizm tego typu opisany jest w punkcie 5.
 

2. Użytkowanie mechanizmów
 
W mechanizmach łańcuszkowych do podnoszenia i opuszczania rolety służy pętla łańcuszka. Jest to tak zwany niekończący się łańcuszek,  gdyż tworzy on pętlę i kręci się w kółko. Pociąganie za łańcuszek z jednej strony powoduje, że specjalny sznurek nawija się na specjalne rolki i podciąga roletę do góry.  Z kolei pociąganie za łańcuszek z drugiej strony powoduje, że sznurek  odwija się z rolek i opuszcza roletę.
 
Natomiast w mechanizmach sznurkowych do podciągania rolety służy sznurek. Jego jeden koniec przymocowany jest do dołu rolety.  Gdy pociąga się za jego drugi koniec, to wyciągany sznurek podnosi roletę do góry. Natomiast, zwalnianie sznurka powoduje opuszczenie rolety.
 
Podnoszenie rolet z mechanizmem łańcuszkowym:

alt
 
 
Podnoszenie rolet z mechanizmem sznurkowym:

alt
 
 
3. Porównanie mechanizmów
 
Parametr
Mechanizm łańcuszkowy
Mechanizm sznurkowy
Możliwość odłączenia tkaniny od mechanizmu i wyprania rolety
TAK
TAK
Możliwość zatrzymania rolety na dowolnej wysokości
TAK
TAK
Możliwość zamocowania do sufitu
TAK
TAK
Możliwość zamocowania do ściany
TAK
TAK
Instrukcja montażu
TAK
TAK
Komplet akcesoriów do montażu
TAK
TAK
Do podciągania służy
ŁAŃCUSZEK
SZNUREK
Najlepsze do rolet o szerokości
DOWOLNEJ
DO 200cm
Najlepsze do rolet z tkanin
DOWOLNYCH
LEKKICH
Główne zalety
BARDZO ŁATWY W UŻYCIU
DOBRY STOSUNEK FUNKCJONALNOŚCI DO CENY
 
 

4. Który mechanizm wybrać
 
mechanizm łańcuszkowy:     
Przeznaczony jest przede wszystkim dla osób ceniących sobie wygodę i intuicyjność. Mechanizm zapewnia niebywałą łatwość w podnoszeniu rolety do wymaganej wysokości, wymaga jednak większej zasobności portfela.
 
mechanizm sznurkowy:     
Przeznaczony dla tych którzy cenią sobie funkcjonalność rolet rzymskich, ale preferują tańsze rozwiązania. Mechanizm zapewnia bardzo dobry stosunek jakości do ceny.
 
 
5. Mechanizm w roletach na szelkach
 
Działanie rolet na szelkach jest bardzo zbliżone do działania mechanizmu sznurkowego. W niej także do odciągania rolety służy sznurek. Jeden koniec tego sznurka przymocowany jest do dołu rolety, a drugi trzyma się w ręce. Gdy pociąga się ten koniec, to roleta podnosi się do góry. Z drugiej strony, zwolnienie sznurka powoduje opuszczenie rolety.
 
Roleta na szelkach jest jednak inaczej zbudowana. Nie posiada charakterystycznej metalowej szyny z rzepem (patrz zdjęcie mechanizmu sznurkowego na początku artykułu). Zamiast niej, tuż pod szelkami wszyty jest drewniany usztywniacz, w który wkręcone są specjalne przelotki sznurka. Roleta na szelkach nie posiada także automatycznej blokady sznurka. Dlatego zatrzymanie rolety na danej wysokości polega na okręceniu sznurka podciągającego dokoła specjalnej blokady. Blokadę montuje się do ramy okna lub do ściany (patrz rysunek poniżej). Blokada wraz z elementami montażowymi dołączona jest zawsze do rolety.
 
Podnoszenie rolet na szelkach:

alt

 
Rolety na szelkach przygotowuje się do prania inaczej niż rolety z pozostałymi mechanizmami. Wynika to z ich specyficznej budowy. W roletach z mechanizmem sznurkowym czy łańcuszkowym tkanina rolety przymocowana jest do mechanizmu za pomocą rzepu. Wystarczy zatem odłączyć tkaninę od rzepu, odwiązać sznurki podciągające, wyjąć fiszbiny (o ile występują) i tkaninę można przekazać do prania. W rolecie na szelkach wykonuje się to inaczej. Należy najpierw odwiązać sznurki podciągające roletę i wyjąć je. Następnie odkręcić wszystkie przelotki od drewnianego usztywniacza. Wspomniany usztywniacz wysunąć przez specjalny otwór znajdujący się z boku rolety i wyjąć fiszbiny (o ile występują). Teraz można przekazać tkaninę do prania.
 
Niezależnie od typu  mechanizmu warto zapamiętać lub zapisać ułożenie sznurków przed ich odwiązaniem od rolety. Ułatwi to znacznie ponowne ich założenie.
 
Zobacz też artykuł: Jak dobrać rolety do okna?
 
Pozdrawiamy
Zespół modnefirany.pl

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Artykuły
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu